אני חברה בקבוצת ווצאפ לאימון לזוגיות, שבה המאמנים שלנו מאפשרים לחברים לחלוק ולשתף ידע מתחומים שונים שיכולים לסייע לנו. אחת ההדרכות האחרונות הייתה על שיווק עצמי. בסוף ההדרכה עלתה שאלה מעניינת מאחד המשתתפים, נקרא לו משה (כי ככה קוראים תמיד לבחורים בעילום שם).

ומעשה שהיה כך היה. המרצה אמר שאם יש בנו דברים שהם פחות טובים, אז מומלץ לשפר אותם, כדי שנוכל לשווק את עצמנו טוב יותר. אז משה שאל: "מה לגבי הגובה שלי? מאחר ואני נמוך מהממוצע, אני מקבל סירובים בגלל הגובה ואין לי כל כך מה לעשות עם הנתון הזה. אז מה כן עושים? מה אני עונה לבחורה שאומרת לי אתה נראה נחמד, אבל אתה נמוך"?

סביב השאלה הזו התפתח דיון שלם, שגרם לי לחשוב קצת על עצמי. השאלה של משה גרמה לי לחשוב על משהו שלא חשבתי עליו מעולם… איך זה שאני, אשת שיווק מצוינת, לא מצליחה לשווק את עצמי?

למי שלא מכיר אותי אני תועמלנית, קהל היעד שלי הוא רופאים ואני משווקת תרופות או מוצרים שקשורים לתחום הרפואי. התחום הזה הוא קשה, מתוחכם ותחרותי, תמיד יש מתחרים, והלקוחות שלי הם אנשים אינטליגנטים מאוד שמכירים את התחום שלהם הרבה יותר טוב ממני. אם פה אני מצליחה, אז למה את עצמי לא?

אז התחלתי לחשוב מה אני עושה עם המוצר שלי, כי יותר קל ממה שאני טובה בו: אני לומדת להכיר את הלקוחות שלי, מה דעתם, מה חשוב להם. אני לומדת להכיר את המוצר, כל יתרון ויתרון הכי קטן שיש ולגבי החסרונות, אני חושבת על מענה להתנגדויות. כאשר הרופא מצביע על חסרון של המוצר שלי, אני אומרת לו (זה הזמן לחשוב על גורי אלפי) כן, אבל…

המוצר שלי מעולה, אבל הוא לא מושלם. הוא לא מושלם!! לא מושלם…. לא מושלם. ובכל זאת אני מוכרת אותו בהצלחה…

למה? כי אני לא מסתכלת כל הזמן על מה שלא בסדר , ומה צריך לשפר. אחרת מזמן הייתי מחפשת עבודה בתחום אחר. נהפוכו! אני כל הזמן מחפשת  וחושבת אילו יתרונות נוספים יש למוצר שלי להציע.  זה נכון שלמוצר שלי יש מגבלות, אבל לכל מוצר יש .

ומה איתי? מה לגבי עצמי? אם אני המוצר שלי, איך אני משווקת אותי? האם אני מחפשת כל הזמן יתרונות נוספים? טיעונים מנצחים חדשים?

או שאולי אני עסוקה במגבלות, בבעיות, בחסרונות…

אני כל כך עסוקה בלהיות מושלמת שזה מתיש. מרוב שאני חייבת שיהיה לי מענה בכל אספקט ואספקט, אני בכלל לא מוציאה את המוצר שהוא אני, לשוק.

ברגע אחד, הבנתי שאני לא צריכה להיות מושלמת. אני לא !!! זה בסדר לא להיות מושלמת… אני יכולה להיות נהדרת מבלי להיות מושלמת !!!

כשדיברתי אחר כך עם משה, אמרתי לו שזה נכון שאת הגובה אי אפשר לשנות. ושלמרות שידוע שנוח יותר להתנשק עם גבר נמוך (בדקתי), אם מישהי אומרת לך: אתה נמוך, תחשוב מייד על גורי ותגיד לה: כן, אבל…

אבל מה?

אז לקחנו משימה משה ואני: לכתוב 100 סיבות שבגללן כדאי להיות בן הזוג שלי

המשך בסמסטר ב' 🙂