שיחות על נדל"ן עושות לי בחילה. אחת לכמה זמן עולה העניין הזה של לקנות דירה וזה השלב שבא לי להתקפל בשקט על השטיחון באמבטיה.

כמו כל דבר בצבא חברי הרווקים מתחלקים לשלושה חלקים: אלה שקנו דירה וגרים בה. בדרך כלל מדובר בשילוב כזה או אחר של חיסכון/ ירושה/ עזרה מההורים/ משכנתא. הם גרים בדירה שלהם ומשלמים משכנתא במקום שכר דירה. הסוג השני הם אלה שאין להם הרבה אמצעים או יש להם מעט והם נחלקים בעצמם לשניים: אלה שקנו/קונים דירה להשקעה ואלה שלא.

לפעמים, סתם ככה בשיחת חברים, יש את הקטע הזה שבו אלה שקנו דירה להשקעה מסבירים לאלה שלא, איך הם עשו את זה, ולמה זה כדאי. זה השלב שבו מגיעה הבחילה. 

מצד אחד, הם אומרים, אפשר לקנות דירה זולה בפריפריה או דירה קטנה ולא יקרה. קחי לדוגמא את הפרויקט החדש של דירות 2 חדרים ברחובות, ליד הפקולטה ומכון ויצמן. 290 אש"ח ואת בפנים. לאחר סיום הבניה תשכירי את הדירה לסטודנטים וממנה תשלמי את המשכנתא או את חלקה (אמרו לי שהם מבטיחים לשלם שכירות לשנה ראשונה בעצמם אם לא מצאת שוכר).

זו לא פעם ראשונה שאני נתקלת בהיתכנות של רכישת דירה, לא משנה לאיזו מטרה. לפני שנה פגשתי מישהי שההתמחות שלה היא רכישת דירה לאנשים שאין להם הון עצמי. לקחתי ממנה כרטיס אבל מעולם לא התקשרתי.
אין לי הון משל עצמי. את רוב הכסף שחסכתי במהלך השנים השקעתי בעצמי, בלימודים בעיקר. ככה זה כשבגיל 30 הולכים ללמוד שוב תואר ראשון. שכר הלימוד, השכירות והמחיה שאבו את רוב החסכונות. אחר כך, התחלתי מחדש בתחום חדש במשכורת של מתחילה עד שהגעתי ל"הלום".

יתכן שאם מלכתחילה לא הייתי עוברת תחום הייתי מרוויחה היום פי שניים, עם סכום התחלתי לפרויקט הזה והייתי יכולה לקחת הלוואה לשאר. אבל הפיש האלטרנטיבית הזו מן הסתם לא הייתה אני.

והיום? כשאני מתחילה להגיע למדרגה הזו מחדש? אני לא אשקר ואומר שפרויקט כמו זה ברחובות בהחלט קוסם לי. הרעיון של להיות בעלים של נכס שמכניס לי כסף? זה אמנם לא רומנטי ברמת הציירת הצרפתית מהמאה ה17, אבל הביטחון שבזה שווה את אבדן הרומנטיקה.

להשקיע או לא להשקיע? אני עוד לא לגמרי שם עם החלטה. מה שכן הצלחתי לעשות זה להרים טלפון ולהבין שאפשר לקבל מהם גם אפשרויות מימון לסכום הרכישה הראשוני. כך שמי יודע, אולי בקרוב גם אני אהיה בעלת דירה בעצמי. כשאחליט, או כשיהיה לי אומץ …